DME6P82K-F
DigiKey Part Number
DME6P82K-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME6P82K-F
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.82 µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DME6P82K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.453" W (31.00mm x 11.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V