150224K100CB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.009
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Axial
150224K100CB
DigiKey Part Number
150224K100CB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150224K100CB
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
150224K100CB Models
Category
Voltage Rating - DC
100V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.650" L (6.50mm x 16.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V