WMF1P22K-F
DigiKey Part Number
338-4190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WMF1P22K-F
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 100V Polyester Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WMF1P22K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.374" Dia x 1.063" L (9.50mm x 27.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V