FR201GA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
SMC Diode Solutions
Taiwan Semiconductor Corporation
Panjit International Inc.
Diode 50 V 2A Through Hole DO-15
FR201GA-G
DigiKey Part Number
641-FR201GA-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR201GA-G
Description
DIODE STANDARD 50V 2A DO15
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 2 A