CZRQC52C6V8A-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Zener Diode 6.8 V 125 mW ±5% Surface Mount 0402C/SOD-923F
CZRQC52C6V8A-HF
DigiKey Part Number
641-CZRQC52C6V8A-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRQC52C6V8A-HF
Description
DIODE ZENER 6.8V 125MW SOD923F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%