CMS16P06H8-HF
DigiKey Part Number
641-2054-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS16P06H8-HF
Description
MOSFET P-CH 60V 5A/16A DFN5X6
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 5A (Ta), 16A (Tc) 2W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount DFN5x6 (PR-PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1256 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 25W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN5x6 (PR-PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
48mOhm @ 8A, 10V