CDBV120-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 168.226
Datasheet
onsemi
In Stock: 299
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-323
CDBV120-G
DigiKey Part Number
CDBV120-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBV120-G
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A