ATV50C330JB-HF
DigiKey Part Number
ATV50C330JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV50C330JB-HF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
53.3V Clamp 93.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
ATV50C330JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.8A