ATV15C220JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
35.5V Clamp 42.25A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
ATV15C220JB-HF
DigiKey Part Number
ATV15C220JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV15C220JB-HF
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATV15C220JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.25A