ASMCJ43CA-HF
DigiKey Part Number
641-ASMCJ43CA-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMCJ43CA-HF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A