ASMCJ36CA-HF
DigiKey Part Number
641-ASMCJ36CA-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMCJ36CA-HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Detailed Description
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A