ASMCJ220A-HF
DigiKey Part Number
641-ASMCJ220A-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMCJ220A-HF
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A