XGL5050-222MEC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Coilcraft
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Molded Inductor 13.8 A 8.2mOhm Max Nonstandard
XGL5050-222MEC
DigiKey Part Number
4652-XGL5050-222MEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGL5050-222MEC
Description
FIXED IND 2.2UH 13.8A 8.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
37MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
10.7A