304-28-64-MC-0300F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 5.049
Datasheet
Image for 304-28-64-MC-0300F is not available
304-28-64-MC-0300F
DigiKey Part Number
304-28-64-MC-0300F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
304-28-64-MC-0300F
Description
CBL RIBN 64COND 0.05 MULTI 300'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 64 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Packaging
Box
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Part Status
Obsolete
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
64
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
300.0' (91.44m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG