IN25ABR6Z is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Red Diffused 145° 6V 20mA Screw Terminal
IN25ABR6Z
DigiKey Part Number
2449-IN25ABR6Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN25ABR6Z
Description
LED PNL IND RED 25MM SCREW TERMI
Detailed Description
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.99" (25.10mm)
Lens Size
16.00mm Dia
Millicandela Rating
120mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Red
Termination Style
Screw Terminal
Voltage
6V