IN12ASMY12C is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Yellow Diffused 145° 2.1V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN12ASMY12C
DigiKey Part Number
2449-IN12ASMY12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN12ASMY12C
Description
LED PNL IND YELLOW 12MM .100" QU
Detailed Description
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.47" (12.00mm)
Lens Size
8.00mm Dia
Millicandela Rating
120mcd
Lamp Color
Yellow
Wavelength - Peak
592nm
Lens Color
Yellow
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Voltage
2.1V