TRG36A18-11E03-LEVEL-VI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Image for TRG36A18-11E03-LEVEL-VI is not available
TRG36A18-11E03-LEVEL-VI
DigiKey Part Number
2034-TRG36A18-11E03-LEVEL-VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRG36A18-11E03-LEVEL-VI
Description
ADAPTER
Customer Reference
Detailed Description
18V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
70.8" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.37" L x 2.01" W x 0.89" H (111.0mm x 51.0mm x 22.5mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, GS, PSE
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
36 W