DTM36CN180-C8
DigiKey Part Number
285-DTM36CN180-C8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM36CN180-C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
DTM36CN180-C8 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
TDK-Lambda
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 0.89" H (100.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
60335-1; 60601-1
Power (Watts)
36 W