969M101-26-2
DigiKey Part Number
CI26C-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-26-2
Description
CBL RIBN 2COND FLAT CLEAR 100'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 2 Conductors Flat Cable 100.0' (30.48m)
Category
Ribbon Thickness
0.090" (2.28mm)
Mfr
Ribbon Width
0.140" (3.56mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
12 kV
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Number of Conductors
2
Ratings
UL E324413, CE
Length
100.0' (30.48m)
Features
Hi-Flex
Wire Gauge
26 AWG
Conductor Material
Copper, Tinned
Shielding
Unshielded
Insulation Resistance
200MOhm
Jacket Color
Current Rating (Amps)
6 A