TOP075T12/280G
DigiKey Part Number
2376-TOP075T12/280G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TOP075T12/280G
Description
ICT SPRING CONTACT TEST PROBE
Customer Reference
Detailed Description
3 A Spring Tip - Crown Head, 0.047" (1.20mm) Dia
Category
Length - Overall
1.300" (33.00mm)
Current Rating (Amps)
3 A
Operating Temperature
-55°C ~ 120°C
Tip Type
Spring Tip - Crown Head, 0.047" (1.20mm) Dia
Base Product Number
Length - Tip
0.388" (9.85mm)