MZA6.3VC47RME61TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 7.982
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 9.281
Datasheet
Similar
Direct
Rubycon
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
KEMET
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 57mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
MZA6.3VC47RME61TP
DigiKey Part Number
MZA6.3VC47RME61TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MZA6.3VC47RME61TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
57mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C