MVY35VC4R7MD55TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19.172
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Similar
Nichicon
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
MVY35VC4R7MD55TP
DigiKey Part Number
MVY35VC4R7MD55TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVY35VC4R7MD55TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
3 Ohms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C