MVE35VC4R7MD55TP is Obsolete and no longer manufactured.
Chemi-Con
In Stock: 1
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19.172
Panasonic Industry
In Stock: 35
Panasonic Industry
In Stock: 2.732
Nichicon
Nichicon
KEMET
Similar
In Stock: 369
Image for MVE35VC4R7MD55TP is not available
MVE35VC4R7MD55TP
DigiKey Part Number
MVE35VC4R7MD55TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVE35VC4R7MD55TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 49.372Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
49.372Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C