MVE16VC101MF55TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 11.131
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 83
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Upgrade
KEMET
In Stock: 8
Upgrade
KEMET
In Stock: 490
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 61
Image for MVE16VC101MF55TP is not available
MVE16VC101MF55TP
DigiKey Part Number
MVE16VC101MF55TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVE16VC101MF55TP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.31Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
69 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.31Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C