KMH100VN122M25X35T2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 95
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 82
Datasheet
1200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 207mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
KMH100VN122M25X35T2
DigiKey Part Number
KMH100VN122M25X35T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMH100VN122M25X35T2
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.71 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
2.052 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
207mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C