LGU2A122MELA
DigiKey Part Number
493-7192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2A122MELA
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
1200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2A122MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.024 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C