HHXF250GRA471MJC5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 683
Datasheet
Nichicon
In Stock: 400
In Stock: 2.401
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 4000 Hrs @ 135°C
HHXF250GRA471MJC5G
DigiKey Part Number
565-HHXF250GRA471MJC5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF250GRA471MJC5GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF250GRA471MJC5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF250GRA471MJC5G
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C