ESMM501VNN391MA50T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 166
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1
Datasheet
TDK
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 85
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
ESMM501VNN391MA50T
DigiKey Part Number
ESMM501VNN391MA50T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMM501VNN391MA50T
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
500 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C