EMZA160ARA470MF61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 7.422
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 7.982
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
In Stock: 290
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA160ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-EMZA160ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA160ARA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA160ARA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA160ARA470MF61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMZA160ARA470MF61G Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C