EMVY160ARA220ME55G
DigiKey Part Number
565-EMVY160ARA220ME55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY160ARA220ME55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY160ARA220ME55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY160ARA220ME55G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY160ARA220ME55G Models
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C