EMVA101ARA330MJA0G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.313
Datasheet
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EMVA101ARA330MJA0G
DigiKey Part Number
EMVA101ARA330MJA0G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVA101ARA330MJA0G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
129.6 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C