ELXY100ELL272MK30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 399
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 996
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 937
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 65
Similar
In Stock: 259
Similar
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 596
In Stock: 764
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXY100ELL272MK30S
DigiKey Part Number
565-1760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY100ELL272MK30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY100ELL272MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.4625 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.95 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C