EKZN350ELL472MM40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN350ELL472MM40S
DigiKey Part Number
565-EKZN350ELL472MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN350ELL472MM40S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN350ELL472MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.216 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.96 A @ 100 kHz
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C