EKY-6R3ELL122MH20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 324
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 3.414
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 489
In Stock: 590
In Stock: 840
In Stock: 735
Nichicon
In Stock: 527
Nichicon
In Stock: 26
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EKY-6R3ELL122MH20D
DigiKey Part Number
565-EKY-6R3ELL122MH20D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-6R3ELL122MH20D
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
69 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C