EKY-350ELL221MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL221MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL221MJC5S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-350ELL221MJC5S Models
Ripple Current @ Low Frequency
432.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
865 mA @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C