EKMW421VSN391MQ50S
DigiKey Part Number
565-EKMW421VSN391MQ50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW421VSN391MQ50S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMW421VSN391MQ50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.431 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.067" (52.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C