EKMQ201ELL1R0MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.832
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.837
Datasheet
Nichicon
Parametric Equivalent
Nichicon
Parametric Equivalent
1 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMQ201ELL1R0MF11D
DigiKey Part Number
EKMQ201ELL1R0MF11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ201ELL1R0MF11D
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C