EKMH630VSN472MA30T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.491
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 50
Upgrade
Rubycon
In Stock: 60
Upgrade
Nichicon
Nichicon
In Stock: 269
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 53mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH630VSN472MA30T
DigiKey Part Number
EKMH630VSN472MA30T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH630VSN472MA30T
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.79 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
3.348 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C