EKMH101VSN272MR45T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Similar
2700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH101VSN272MR45T
DigiKey Part Number
565-2931-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH101VSN272MR45T
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.456 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
92mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C