EKMG350ELL222ML25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 407
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 452
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 49
Parametric Equivalent
In Stock: 366
Direct
Nichicon
In Stock: 3.411
Upgrade
Nichicon
In Stock: 291
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 951
In Stock: 33
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 226
In Stock: 140
In Stock: 246
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG350ELL222ML25S
DigiKey Part Number
565-1326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL222ML25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG350ELL222ML25S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3608 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C