EKHF401ELL151MMN3S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 327
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 500
In Stock: 486
In Stock: 211
Rubycon
In Stock: 75
Rubycon
In Stock: 182
Nichicon
In Stock: 542
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EKHF401ELL151MMN3S
DigiKey Part Number
565-EKHF401ELL151MMN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF401ELL151MMN3S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHF401ELL151MMN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
915 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3725 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C