EGXE100ELL102MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 169
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
EGXE100ELL102MJ20S
DigiKey Part Number
565-3431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXE100ELL102MJ20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C