E92F351VSN561MA40T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 400
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 197
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
TDK
In Stock: 457
Nichicon
In Stock: 137
560 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 192mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
E92F351VSN561MA40T
DigiKey Part Number
E92F351VSN561MA40T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E92F351VSN561MA40T
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.576 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
192mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C