E91F401VSD202MBA5U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
2 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
E91F401VSD202MBA5U
DigiKey Part Number
565-E91F401VSD202MBA5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E91F401VSD202MBA5U
Description
CAP ALUM 2MF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.232" (107.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C