E36F401CSS562MEB7U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Image for E36F401CSS562MEB7U is not available
E36F401CSS562MEB7U
DigiKey Part Number
565-E36F401CSS562MEB7U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F401CSS562MEB7U
Description
CAP ALUM 5.6MF 20% 400V SCREW
Detailed Description
5.6 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
17.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
24 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C