E37L401CPS562MEB7U is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
New Product
5.6 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
E37L401CPS562MEB7U
DigiKey Part Number
565-E37L401CPS562MEB7U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37L401CPS562MEB7U
Description
SCREW TERMINAL CAPCITOR
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.124 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C