CT25E-14T31-1
DigiKey Part Number
2603-CT25E-14T31-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT25E-14T31-1
Description
25MM 310HZ IEC60601
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 12 V 55mA 310Hz 90dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT25E-14T31-1 Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
55mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
8 ~ 12V
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Frequency
310Hz
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)