CMOD2004 TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
In Stock: 27.000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Datasheet
Diode 240 V 200mA Surface Mount SOD-523
CMOD2004 TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMOD2004TR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMOD2004TR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMOD2004TR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMOD2004 TR13 PBFREE
Description
DIODE STANDARD 240V 200MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed