NESG2101M05-A
DigiKey Part Number
NESG2101M05-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NESG2101M05-A
Description
RF TRANS NPN 5V 17GHZ M05
Customer Reference
Detailed Description
RF Transistor NPN 5V 100mA 17GHz 500mW Surface Mount M05
Category
Power - Max
500mW
Manufacturer
CEL
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
130 @ 15mA, 2V
Packaging
Bulk
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
5V
Package / Case
SOT-343F
Frequency - Transition
17GHz
Supplier Device Package
M05
Noise Figure (dB Typ @ f)
0.6dB ~ 1.2dB @ 1GHz ~ 2GHz