Image for W11D2AC01-A7ZMV-100 is not available
W11D2AC01-A7ZMV-100
DigiKey Part Number
432-W11D2AC01-A7ZMV-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W11D2AC01-A7ZMV-100
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W11D2AC01-A7ZMV-100 Models
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
Parking Brake, Vertical
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C